AI specialista – Co by měl umět

AI specialista Dan Gottwald

Hledáte šikovného AI specialistu pro spolupráci? Možná vám pomůže můj článek, kde se dozvíte, jak takového AI odborníka vybrat a co od něj očekávat. Nečekejte nějaké obecné nic neříkající rady, ale konkrétní doporučení od člověka z dlouholeté praxe.

Jak vybrat AI/LLM specialistu

Své rozhodování si rozdělte na několik oblastí, které by vás měly zajímat při výběru. AI specialista by měl splňovat některá níže zmíněná kritéria.

AI specialista – definice práce

AI specialista podle Midjourney
Jak vypadá AI specialista podle nástroje Midjourney

Nejprve je dobré si správně definovat, co vlastně by měl dělat AI specialista.

Bude se zde asi lišit práce produktového AI specialisty a AI vývojáře. Produkťák spíše řeší samotný produkt od A do Z a nemusí nutně řešit vývoj. Naopak vývojář neřeší celý produktový cyklus či business case a zajímá ho funkční realizace technického řešení.

Zde je produktový AI specialista:

  • Identifikovat možné případy, kde by se dalo AI využít (nejčastěji se jedná o různé automatizace, analytika, generování obsahu v různých formách).
  • Cílem by mělo být ušetřit lidskou práci (čas) a zefektivnit některé procesy ve firmě.
  • Jakmile známe potenciál pro AI, můžeme řešit technické řešení.
  • Znamená to připravit zadání (případně i PoC) a následně zadat do vývoje.
  • AI odborník by měl být garantem AI řešení a vlastníkem produktu AI.
  • Jeho prací je tedy vymyslet řešení, realizovat a následně i dohlédnout na fungování v produkci.
  • Nedílnou součástí je práce s uživateli a jejich školení.
  • AI produkt je nutné testovat, ladit a vylepšovat v souladu s ostatními stakeholdery.
  • Součástí AI práce je porovnávání, ladění a tvorba jazykových modelů pro lepší výsledky výstupů.
  • Integrace AI produktu do celého ekosystému firmy a evangelizace všech lidí ve firmě.

AI vývojář by měl mít mnohem detailnější a praktické znalosti technické realizace. Nemusí tedy nutně jednat se všemi stakeholdery a řešit byznysové aspekty produktu.

Proč potřebujeme AI konzultanta?

Když už známe definici práce pro AI odborníka, je dobré si také hned na začátku položit otázku, zda vůbec potřebujete jeho/její služby. V poslední době slyšíte o AI ze všech stran: Ze sociálních sítí, televize, internetu i rádia a všech dalších médií. Pokud je něco trend, určitě si to nikdo nechce nechat ujít.

Ale opravdu máte dostatek kapacit a zdrojů pro uživení samostatného AI specialisty? Je dobré se tedy nejprve zamyslet, co vám to vlastně přinese a co od toho očekáváte. Pokud chcete řešit AI pouze z důvodu, že je to trendy a zřejmě i budoucnost, tak je to špatně.

Musíte se zamyslet nad tím, jaký je váš business case a kde by vám AI mohlo pomoci. Může to být automatizace některých procesů, které se opakují, v administrativě, nebo při generování výstupů, které nemusí nutně řešit člověk, nebo analýza velkých dat. Ostatně AI už umí i vidět, slyšet a analyzovat. Stačí se zamyslet nad tím, kde všude by vám to ušetřilo nadbytečné náklady.

Počítejte však s tím, že AI něco stojí a musíte přesně vědět, co chcete. Nestačí říci, chci dělat AI a chci všechno automatizovat. Ne, musíte znát reálnou přidanou hodnotu a AI odborník by vám s tím měl pomoci. Nečekejte však hned první den zázraky, AI je dlouhodobá věc, která si musí sednout a stejně jako internet, sociální sítě a jiné vynálezy, to nějakou dobu trvalo, než se celý trh změnil.

Spočítejte si tedy nejprve, kolik vás investice do AI bude stát a co vám má přinést. Skočit nohama do neznáma, není vždy nejlepší řešení.

AI je určitě budoucnost a konkurenční výhoda, ale pořád řešíte business a nemůžete do něčeho cpát peníze jen proto, že je to aktuálně trendy.

AI Vzdělání

Co by měl tedy AI profesionál umět a znát?

Jednak je to vzdělání. Ne každý odborník musí mít nutně vysokou školu v oblasti neuronových sítí. Ale pravděpodobně vás bude zajímat, zda daný jedinec například studoval matematiku, statistiku, datovou vědu, strojové učení nebo některý z příbuzných oborů.

To je v případě že hledáte studovaného odborníka, který zná teoretické postupy a metody. Počítejte však s tím, že pokud není toto vzdělání doplněno delší praxí z reálného světa, budete zřejmě nuceni si studenta od nuly vychovat (pokud na to máte jiného senior AI odborníka), nebo postupovat metodou pokus omyl.

Musím říct, že jsem zažil několik absolventů bez potřebné praxe a ukázalo se, že umí o oboru velmi hezky a často i složitě mluvit (takže pro laika těžké vůbec rozumět) a jejich postupy řešení mohou být velmi zdlouhavé, nákladné a často nevedoucí k požadovanému výsledku. Často se stává, že se zaseknou v samotné fázi analýzy a nedojdou k realizaci řešení. Hodí se pak spíše na práci analytika a ne jako realizátor. Čest výjimkám.

Vzdělání je tedy první indikátor základu pro porozumění oboru AI, ale určitě ne podmínkou.

Vzdělání podmínkou být nemusí, ale daný odborník by určitě měl mít hlubokou znalost jazykových modelů a technického řešení. Nezačínejte spolupráci s někým, kdo však nemá základní znalosti oboru.

Někdy se stačí například zeptat, jaký je rozdíl mezi vlastním modelem, finetuningem a RAG? Nebo jak se tvoří datová sada a co je k tomu potřeba? Případně dotazy typu: Proč jazykové modely halucinují a proč odpovídají pokaždé trochu jinak? Kde jsou jazykové modely vhodné a kde naopak ne? Jaké zná modely a které by doporučil pro různé typy použití? Pokud vám odborník odpoví a vysvětlí rozdíly, pak jednáte se správným člověkem. Pokud není schopen odpovědět, raději komunikaci rychle ukončete a hledejte dál.

Praxe v AI

Čemu bych naopak věnoval více pozornosti, tak je potřebná AI praxe. Ale i zde je potřeba jistá obezřetnost.

Vzhledem k tomu že například obor LLM (Large language Models) není sice tak mladý, jak by se na první pohled zdálo, ale v podstatě byl většinu času jakousi slepou uličkou umělé inteligence a teprve s komerčním rozmachem první aplikace chatgpt se začal více prosazovat do reálného podnikatelského světa. Ta se ovšem objevila na trhu teprve v listopadu 2022 jako chatgpt 3.5.

Do té doby se asi většina AI specialistů věnovala spíše datové vědě, analytice a strojovému učení obecně. LLM byla spíše věc vědců na univerzitách. Teprve s rozmachem jazykového modelu od openAI se spousta lidí vrhla na vývoj jazykových modelů a následnému zařazení do firemní praxe.

Dívejte se tedy na to, od kdy daný člověk řeší LLM a co dělal před tím. Není tedy nic zvláštního na tom, že se někdo začal aktivně zabývat LLM až po roce 2022, pokud obor před tím nestudoval, nebo nedělal v nějakém příbuzném oboru. Ostatně já sám jsem dělal 10 let před tím SEO, což je v podstatě optimalizace webů na základě algoritmu strojového učení Google (i Seznam) vyhledávače.

Po roce 2022 by mě zajímalo, zda AI specialista:

  • testoval chatgpt a další LLM (llama, anthropic, gemini, copilot, atd.)
  • ladil prompty pro dosažení požadovaných výstupů
  • generoval tisíce různých výstupů a porovnával modely mezi sebou
  • trénoval vlastní modely a připravoval datové sady
  • dělal finetuning velkých komerčních modelů
  • připravoval RAG na napojení vlastních dat
  • dělal s vektor databázemi a v Azure nebo Google Vertex
  • realizoval aplikace napojené na API openai nebo dalších LLM firem
  • pracoval na případovkách jako např: text to text, speech to text, text to speech, text to image, speech to speech, atd.
  • tvořil aplikace, které jsou napojené na vyhledávač, více LLM, připojení souboru, nebo napojení agentů
  • umí pracovat alespoň v jazyce python a SQL, případně další programovací jazyky (R, php, java, node, react)
  • vytvářel PoC na základě požadavků klienta a dle daného business case
  • nasazoval aplikace do cloudu a na produkci

Jaké vlastnosti by měl mít AI specialista

AI specialist in a modern tech office setting
AI specialista podle chatgpt

Pokud hledáte odborníka se vzděláním a praxí, určitě chcete, aby měl i určité vlastnosti a schopnosti, které povedou k úspěšné realizaci AI řešení ve vaší firmě. Hledejte lidi, kteří se nebojí dynamických změn, umí přemýšlet a přetavovat vize na funkční technické řešení. Co dalšího:

  • Analytické myšlení
  • Technicky orientovaný
  • Kreativní nápady
  • Schopnost komunikace napříč firmou
  • Schopnost rychle se učit nové dovednosti
  • Umět se přizpůsobit častým změnám
  • Aktivně se zajímat a sledovat AI trendy
  • Testovat a zkoušet nové postupy
  • Podnikatelský mindset
  • Praktický přístup
  • Nadšení do AI a chuť experimentovat

Jak daného AI specialistu vyzkoušet

Pokud vyloženě nemá veřejně přístupné a funkční AI aplikace (například na github, hugging face nebo streamlit), můžete se ho zeptat, zda vám ukáže nějakou AI aplikaci, kterou vytvořil, případně s ním pohovořit o tom, jaké aplikace dělal ve firmách a jaké to mělo výsledky.

Pokud si nejste stále jistí, můžete začít spolupráci tím, že začnete nějakým menším projektem (PoC), kde uvidíte, jak nad problémem přemýšlí a zda je schopen vám doručit nějaké základní funkční řešení. Podmínky spolupráce jsou na domluvě, může to být formou hodinové sazby dle odpracovaných hodin, nebo jako cena dle odhadu za daný projekt.

Pokud se například bavíme o výběrovém řízení do firmy, tak může být řešením i nějaký základní praktický úkol. Nejsem toho moc fanda, protože zkušení odborníci většinou nemají o práci moc nouzi a na vypracování nějakého úkolu těžko najdou čas. Takže zvažte, zda hledáte juniorního studenta, který právě vyšel ze školy (tak ovšem nečekejte zázraky), nebo seniorního odborníka, ale ten vám těžko udělá nějakou práci zadarmo (a ano i úkol je reálně práce, která stojí čas daného člověka).

Ale někdy ani není potřeba dávat úkol a stačí se spíše s daným člověkem pobavit a pokud je to člověk z praxe, tak se vám rád pochlubí AI aplikacemi, které již realizoval. Těžko vám vyzradí nějaké velké detaily, protože bude pravděpodobně vázán nějakým NDA, ale pokud je to nadšenec, bude mít v záloze i nějaké vlastní nekomerční projekty.

Reference AI

Je dobré se dívat na reference a jak o daném odborníkovi mluví lidé, kteří s ním/ní spolupracovali. Ideální jsou přímé komentáře na Linkedinu, nebo i reference na webu. Určitě se neřiďte tím, že má daný specialista nějaké loga firem na webu, to si tam může dát kdokoliv. U linkedinu je dobré, že ten komentář musel napsat daný člověk a stačí si ho prokliknout a podívat se, o koho se jedná a zda je relevantní, případně mu i napsat a pobavit se s ním.

Kolik stojí AI/LLM odborník

Zkušený odborník z praxe určitě nebude levný. Počítejte s tím, že odborníci na AI berou podobné částky jako zkušení programátoři a jejich hodinová sazba se může pohybovat od 600 do 3000 Kč za hodinu (a to jsem asi ještě pořád nízko s cenou). Na druhou stranu lze najít i odborníky, kteří se s vámi rádi dohodnou na nějaké rozumné ceně, pokud jim bude dávat smysl daný projekt či firma a bude se jednat o dlouhodobou spolupráci.

Ale například v zahraničí může mít AI specialista250 000 dolarů/ročně.

A že jsou AI specialisté žádaní, je ostatně vidět na tom, že to byla jedna z TOP pracovních míst v roce 2020 a to se nemění ani v dalších letech.

Během své dlouholeté praxe jsem s cenou sám hýbal podle situace. Pokud jsem měl více poptávek a nestíhal jsem, pak jsem cenu zvýšil (díky tomu mě nepoptávali lidé, kde by se to stejně nevyplatilo dělat). Když jsem začínal celkem nanovo v oboru AI, tak jsem cenu zase adekvátně snížil. Nyní se snažím domluvit na takové ceně, která dává smysl oběma stranám a i podle toho, o jaký projekt a klienta se jedná.

Shrnutí

Co je tedy za mě u AI specialista must have:

  • Praxe v oboru AI (LLM min. od roku 2022), příbuzný obor.
  • Zkušenosti s promptováním, tvorbou a laděním modelů.
  • Znalost napojení na databáze, či přidání vlastních dat (RAG, Api).
  • Programování min. v Python nebo jiném jazyce, případně no code automatizace.
  • Schopnost vytvořit AI PoC a nasadit.
  • Napojení na API služby a knihovny strojového učení
  • Analytické, kreativní a dynamické myšlení s přesahem do business.
  • Komunikační schopnosti s různými aktéry.
  • Ukázka vlastních nebo veřejných fungujících AI aplikací.
  • Slovní reference od kolegů, klientů či spolupracovníků.
  • Rozumná cena (ale ne příliš nízká, protože to je podezřelé).
  • Nadšení pro obor AI a tvorbu nových aplikací.
  • Spolehlivost, dochvilnost a určité produktově-projektové schopnosti.

Doufám, že vám tento návod alespoň trochu pomůže při výběru AI odborníka.

Pokud by vás zajímalo více informací, ať už formou konzultace, školení, nebo máte zájem o spolupráci na AI řešení, neváhejte mě kontaktovat.

Další užitečné zdroje:

Obsah článku

Líbí se Vám obsah?

Odebírejte Newsletter, ať vám nic neunikne.

Odebírejte novinky ze světa AI

Chcete-li se přihlásit k odběru tohoto blogu a dostávat upozornění na nové příspěvky e-mailem, zadejte svou e-mailovou adresu.

Sledujte mě na sítích.

Odběr novinek AI

Odebírejte novinky ze světa AI

Chcete-li se přihlásit k odběru tohoto blogu a dostávat upozornění na nové příspěvky e-mailem, zadejte svou e-mailovou adresu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

školení chatGPT

Praktické Školení chatGPT

Nabízím praktické školení chatGPT pro firmy i jednotlivce. Díky tomuto kurzu se dozvíte, jak chat GPT používat při každodenní práci i na pomoc v osobním

Číst více »