ChatGPT je nový způsob, jak generovat texty. Toto je komplexní článek, kde najdete všechny potřebné informace ohledně jazykového modelu chatGPT.
ChatGPT – obsah článku
- Co je ChatGPT
- Jak chatGPT funguje
- Stručná historie chatGPT
- K čemu a jak používat chatGPT
- Co všechno chatGPT umí
Co je ChatGPT
ChatGPT (anglická zkratka – Generative Pre-trained Transformer) je chatovací vytrénovaný jazykový model vytvořený firmou OpenAI a spuštěný v listopadu 2022.
Je postaven na základě velkých jazykových modelů.
Dokáže fakticky odpovídat na položené otázky a generovat text v jakémkoliv známém jazyce. Ke generování textu využívá strojové učení.
Nejedná se o skutečnou umělou inteligenci, ale spíše model, který se učí na základě velkého množství dat a z nich následně generuje obsah.
ChatGPT-3 Pracuje s daty do září 2021 a není propojen s internetem (na rozdíl od chatbota vyhledávače Bing).
Zajímavost č. 1)
Zajímavostí je, že ChatGPT je od začátku poskytován zdarma a to zejména z toho důvodu, aby se vývojáři z OpenAI dostali k většímu množství dat a model se tak mohl rychleji učit.
Zajímavost č. 2)
ChatGPT je nejrychleji rostoucí aplikací/sociální platformou v historii. Získal 100 mil. uživatelů za pouhé 2 měsíce.
Zajímavost č 3)
Firmu OpenAI spoluzakládal Elon Musk. Současná technická ředitelka firmy OpenAI je Mira Murati, která je bývalá zaměstnankyně Tesly, kde se podílela na vývoji produktu Modelu X.
Zajímavost č. 4)
Kromě chatGPT firma OpenAI vytvořila neméně populární model na generování obrázků na základě textových příkazů – DALL-E.
Zajímavost č. 5)
Největším investorem je Microsoft (49 %), který zároveň vyvíjí vlastní chat ve vyhledávači Bing (aktuálně dostupný omezenému počtu uživatelů). Chat GPT-4 by mohl být součástí produktů MS.
Jak chatGPT funguje
Následuje odpověď přímo od ChatGPT:

„Samotný ChatGPT je založen na technologii hlubokého učení a konkrétně na architektuře transformovaných neuronových sítí (transformer neural networks). Tato architektura byla poprvé představena v roce 2017 v článku „Attention is All You Need“ od výzkumníků společnosti Google.“
„Architektura transformerů se vyznačuje tím, že dokáže efektivně pracovat s dlouhými sekvencemi dat, jako jsou například věty. Základním stavebním blokem jsou tzv. self-attention vrstvy, které umožňují modelu soustředit se na různé části vstupu a propojit je v kontextu celé sekvence. Díky tomu model dokáže lépe porozumět významu slov a vět a při generování odpovědi zohlednit kontext vstupu.“
Stručná historie ChatGPT
Odpovídá sám chatGPT:
- Vznik: ChatGPT byl vytvořen jako projekt OpenAI, což je nezisková organizace, kterou založili v roce 2015 Elon Musk, Sam Altman a další podnikatelé. ChatGPT byl poprvé představen v červnu 2018.
- GPT-2: V únoru 2019 byla vydána verze GPT-2, což je model jazykového zpracování, který ChatGPT používá. Tento model byl významným krokem vpřed v oblasti umělé inteligence a umožnil ChatGPT generovat velmi přesvědčivé odpovědi na širokou škálu dotazů.
- Reddit AMA: V září 2019 ChatGPT uspořádal Reddit AMA (Ask Me Anything), což je živá online diskuse, kde si uživatelé mohou klást otázky hostům. ChatGPT se stal prvním umělým inteligentním systémem, který takovou diskuzi vedl.
- OpenAI API: V červenci 2020 byl uveden OpenAI API, což je rozhraní pro vývojáře, které umožňuje používat ChatGPT a další modely umělé inteligence OpenAI ve vlastních aplikacích.
- GPT-3: V červnu 2020 byl vydán model GPT-3, což je největší a nejvýkonnější model jazykového zpracování dosud vytvořený. Tento model umožnil ChatGPT generovat odpovědi, které se jeví jako psané lidskou rukou.
- Filtrace odhalení: V červenci 2021 OpenAI zavedl funkci Filtrace odhalení, která umožňuje uživatelům upravit úroveň explicitnosti, politického názoru a dalších faktorů v odpovědích ChatGPT. Tato funkce má pomoci snížit riziko nevhodných odpovědí a zneužití ChatGPT.
- V březnu 2023 byl zpřístupněn (v placené verzi a pro vybrané vývojáře) chatGPT 4 (více v článku: chatGPT-4: Kompletní průvodce).
K čemu a jak používat ChatGPT
Nejprve má vlastní zkušenost a poté odpověď chatGPT.
Uživatelská zkušenost
ChatGPT jsem poprvé vyzkoušel v prosinci 2022, poté, co na mě ze všech stran sociálních sítí, vyskakovaly zprávy ohledně revolučního chatu řízeného umělou inteligencí (později jsem se dozvěděl, že se reálně nejedná o inteligenci).
Zaujalo mě, že chatGPT nemá žádný problém s používáním češtiny a je mu v podstatě jedno, v jakém jazyce dotazy pokládám.
Velmi záhy jsem zjistil, že nemá smysl pokládat jakékoliv nefaktické a příliš nekonkrétní dotazy. Na ty totiž člověk dostane velmi obecné a frázovité odpovědi.
Následně jsem tedy začal pokládat velmi konkrétní a faktografické dotazy.
U obecnějších témat se ukázalo, že umí podávat velmi dobré odpovědi a vlastně tak trochu nahrazovat vyhledávání v Google.
Pokud jsem ovšem zabrousil do více konkrétních a odborných témat, tak se záhy ukázalo, že chatGPT umí velmi fabulovat a sebevědomě si odpovědi vymýšlet, zkreslovat, či opakovat některé známé mýty.
Na začátku používání jsem také narážel na různé bugy. Jako např. to, že nástroj vygeneroval jen část textu a následně byl celý text smazán.
Naopak ale umí velmi dobře podávat informace, které jsou velmi známé a ušetří vám tak čas, který byste jinak strávili hledáním.
Dobrá vychytávka je nástroj perplexity.ai, který k odpovědím poskytuje i zdroje.
Typický příklad nepřesné odpovědi:

Odpověď dle chatGPT:
- Rychlé a snadné odpovědi: ChatGPT může rychle poskytnout odpovědi na dotazy bez nutnosti hledání informací na jiných webových stránkách.
- Široké spektrum témat: ChatGPT je trénován na obrovském množství dat, takže může poskytovat informace o mnoha různých tématech, od historie až po vědu a technologii.
- Snadná dostupnost: ChatGPT je k dispozici online a může být použit kdykoli a kdekoli.
- Personalizace: ChatGPT je schopen se učit z vašich dotazů a poskytovat personalizované odpovědi.
- Spolehlivost: ChatGPT má vysokou přesnost odpovědí a poskytuje spolehlivé informace.
Použití ChatGPT může být užitečné pro mnoho různých situací, jako je hledání informací, řešení problémů a komunikace s ostatními lidmi.
Můj komentář:
S tím bodem 5 bych opravdu polemizoval a sám jsem se setkal často s tím, že aktuálně neposkytuje vždy přesné informace. A přizná chybu až poté, co jí na ní upozorníte.

A co třeba online marketing?

Co všechno chatGPT umí
- Odpovídat na faktické otázky.
- Skládat písně, básně, povídky a další žánry dle zadání.
- Vymyslet příkazy pro generování obrázků (zajím v jiném nástroji).
- Vytvořit kód dle zadání (pro vývoj).
- Poradit ohledně výběru, porovnat možnosti, nabídnout různá řešení.
- Najít informace a udělat stručný výpis, najít zdroje.
- Generovat texty, popisky, marketingové materiály.
- Tvořit obsah pro SEO.
- Vytvářet šablony a automatizované nástroje.
- Napojit na další aplikace a odpovídat na nejčastější dotazy.
Vytvoření claimu a designu pomocí chatGPT
Napište si charakteristiky dané persony: Věk, vzdělání, práce, koníčky, lokace, její cíle a potřeby, atd.
To následně zadejte do chatGPT a nechte jej personu více rozepsat.

Tuto personu jsem např. chtěl použít pro vytvoření designu na tričko a chtěl jsem vymyslet nějaké claimy.

Následně tedy příkaz pro vytvoření claimů.

Claim jsem následně použil pro vytvoření designu pomocí Midjourney.

Následná úprava ve Photoshopu pro můj domácí pivovar.
