ChatGPT prakticky: Pokročilá práce s prompty

Chat GPT prakticky: Lepší prompty

V seriálu ChatGPT prakticky, vám postupně ukážu různé praktické tipy, jak používat tento AI nástroj pro zlepšení vaší práce a jak jej využít na maximum. Konkrétní ukázky práce, které jsem vyzkoušel na svých projektech. Občas doplním i o další nástroje, které využívají technologii od společnosti OpenAI.

Tento díl je o tom, jak tvořit a dále pracovat s prompty (tzv. příkazy či instrukce). Neboť čím lepší prompt dáte dohromady, tím lepší bude i výstup chatGPT.

Úvod do chat GPT

Základní informace se dozvíte v mém článku: chat GPT – kompletní průvodce.

Nejnovější model + aktuality najdete v článku: GPT-4: Kompletní průvodce.

Momentálně používám placenou verzi GPT-4, která má navíc možnosti pluginů a další funkce. Můžete používat i verzi GPT-3.5, která je zdarma. Výsledky se určitě mohou lišit. Pokud to s chat GPT myslíte vážně, tak bych se určitě nebál trochu zainvestovat do novějšího modelu (momentálně stojí $20/měsíc).

Doporučuji se podívat i na průvodce komunikací s umělou inteligencí.

Jak pracovat s prompty

Prompt je vstupní zpráva nebo otázka, kterou poskytnete modelu chatGPT. Je to způsob, jak dát modelu pokyn nebo kontext, na základě kterého model reaguje a generuje odpověď.

Když tedy chatGPT například požádáte o vysvětlení, váš dotaz slouží jako „prompt“.

Jednoduché prompty

Můžete začít jednoduchým promptem a dále jej rozšířit o další kontextové informace:

Přiřazení rolí

Viz můj článek: Jak si nastavit osobního odborníka.

Zde už zadáváte konkrétní role a více kontextových informací. Nebojte se dát najevo, že chcete mluvit se skutečným odborníkem, který svému řemeslu rozumí. Přidat můžete i konkrétní specializaci i styl psaní.

První prompt

Díky prvnímu promptu můžete ovlivnit celou následující komunikaci daného vlákna. Můžete si i nastavit specifické instrukce, jak by měla komunikace dále probíhat.

Zde jsem se nechal inspirovat na stránce aipe.cz (mimochodem velmi dobře napsaný prompt).

Nejprve jsem se zeptal učitele:

(mimochodem, všiml jsem si, že občas má GPT trochu problém s Češtinou. Doporučuji mu do promptu zdůraznit, že má dbát na českou gramatiku a stylistiku. Případně komunikovat v AJ a následně nechat přeložit do ČJ).

A následně i studenta:

Formování promptů

Je potřeba myslet na strukturu, která může být následující:

  • Role
  • Pokyn/úkol
  • Otázka
  • Kontext
  • Příklady (few shot)

Příklad:

Čím detailnější budete, tím lepší a přesnější výstup dostanete. Pokud se vám něco nezdá, ptejte se dále. Případně můžete doplnit některé nepřesnosti a chtít lepší odpověď.

Pokud danému oboru nerozumíte, doporučuji si vždy informace zkontrolovat u odborníka. Alespoň pak můžete porovnat, na kolik byly informace od chatGPT přesné.

Další díly

Napadá vás, jak vytvořit další lepší prompty? Napište mi do komentáře.

Obsah článku

Líbí se Vám obsah?

Odebírejte Newsletter, ať vám nic neunikne.

Odebírejte novinky ze světa AI

Chcete-li se přihlásit k odběru tohoto blogu a dostávat upozornění na nové příspěvky e-mailem, zadejte svou e-mailovou adresu.

Sledujte mě na sítích.

Odběr novinek AI

Odebírejte novinky ze světa AI

Chcete-li se přihlásit k odběru tohoto blogu a dostávat upozornění na nové příspěvky e-mailem, zadejte svou e-mailovou adresu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články