Microsoft Copilot – Co všechno umí, novinky

Microsoft Copilot Co přináší

Microsoft přichází s další novinkou ohledně umělé inteligence, konkrétně se jedná o Copilot 365. Sotva nám ukázal svůj vyhledávač Bing s AI chatbotem, tak nám nabízí zbrusu novou aktualizaci pro celé Windows s mnoha různými AI nástroji, včetně Outlooku, malování a prohlížeče Edge.

Pokud můžeme věřit všemu, co Microsoft odprezentoval na svém představení nového produktu, tak ostatním technologickým gigantům doslova vytřel zrak.

Microsoft tomu říká „Every day AI companion for you„.

A já k tomu dodávám: tohle je Gamechanger, pokud bude vše fungovat dle slíbených funkcí.

Google Bard má hodně co dohánět a je to také odpověď na to, proč Microsoft tolik investoval do firmy OpenAI (chat GPT, DALL-E), neboť její technologie integroval do svých služeb.

V podstatě do jednoho produktu integrovali velkou část funkcí, kterou aktuálně nabízí několik různých nástrojů. Zejména mě zaujalo používání Copilota jako osobního asistenta, chatbota, práce s obrázky i možnost vygenerovat prezentace, texty, analýzy, shrnutí, apod.

Co je Microsoft Copilot

Microsoft Copilot je šikovný pomocník, který vám může v práci výrazně usnadnit život. Působí jako váš virtuální spolupracovník a je začleněn do běžně využívaných aplikací od Microsoftu, jako jsou Word, Excel, PowerPoint nebo Outlook.

Copilot zvládne mnoho úkolů – může vám asistovat při tvorbě dokumentů, prezentací či e-mailů. Je schopen analyzovat údaje v tabulkách a převést je do grafů. Sdílí informace, které má k dispozici, a usnadňuje tak spolupráci mezi lidmi.

Co je ale skvělé, Copilot se učí od vás a přizpůsobuje se vaší práci. Využívá údaje z vašich firemních aplikací, takže rozumí, o čem píšete a co právě řešíte. Tímto způsobem je schopen nalézt pro vás ty nejrelevantnější informace, čímž vám šetří čas, který byste jinak věnovali hledání.

Microsoft si klade za cíl, aby Copilot byl co nejefektivnější a zároveň respektoval soukromí uživatelů. Dokáže vysvětlit, jak dospěl k určité odpovědi, a nechává na vás, jak s jeho doporučeními naložíte. Tak máte vždy plnou kontrolu nad svou prací. Copilot je tedy vynikajícím pomocníkem, který může zjednodušit život mnoha lidem.

Co Microsoft Copilot nabízí

Microsoft Copilot přichází s několika klíčovými inovacemi, které vypadají velmi lákavě.

Kreativita: Copilot nabízí možnost vytvářet návrhy textů, prezentací a vizualizací dat. To by mohlo být praktické, pokud potřebujete rychle něco vytvořit a nechcete používat X různých AI nástrojů.

Produktivita: Copilot by měl umožnit efektivnější zpracování opakujících se úkolů, například sumarizaci dlouhých e-mailových konverzací, automatizaci, nebo prozkoumat různé málo srozumitelné úřednické dokumenty (něco jako Poe.com).

Copilot má také schopnost učit se a rozšiřovat své dovednosti, což zahrnuje integraci s CRM systémy a vytváření chatbotů.

Uživatelé by měli mít přístup k funkcím Microsoft 365 v přirozeném jazyce, takže žádné složité prompty.

Copilot by měl být kompatibilní s různými aplikacemi, jako jsou Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams a další.

Pokud hledáte odpovědi ve firemních datech, Copilot by je měl snadno najít. Měl by být také schopen najít obrázek v souborech dle popisu.

Je také integrován do Dynamics 365, což by mohlo být užitečné pro optimalizaci zákaznického servisu, prodeje a marketingu.

Komunikace s Copilotem by měla být možná napříč daty a aplikacemi díky funkci Business Chat.

A konečně, byl navržen s ohledem na ochranu soukromí uživatelů a dat organizace. Bezpečnost by měla být prioritou.

Shrnutí Copilot a aktualizace Windows

 • Změna či odstranění pozadí na fotkách (ocení zejména Ne-grafici)
 • Možnost vyhledávání fotek dle popisu
 • Práce s fotkami přímo v malování
 • Copilot: Virtuální asistent přímo ve Windows
 • Chatbot na generování textů
 • Vytvoření prezentace dle textového příkazu
 • Tvorba grafických materiálů přímo z obrázku
 • Analýza dat přímo v excel tabulce
 • Automatizace odpovědí na e-maily dle textu
 • Přepis videa do textu
 • Analytický nástroj na různé formáty
 • Bing chat přímo v prohlížeči Edge
 • Vyhledání konkrétního produktu a online rádce ohledně výběru
 • Generování obrázků dle textu (integrace nového DALL-E 3)

Praktické info

 • Copilot Windows má vyjít v rámci nové aktualizace Windows 11.
 • Datum vydání Copilot Windows: 26. 9. 2023.
 • Datum vydání Copilot 365: 1. 11. 2023 za 30 dolarů/měsíčně.

Několik mých postřehů

Jak reálně využít nový Copilot a další funkce Windows v praxi.

Takhle nějak si představuji budoucnost komunikace prostřednictvím AI. Vy už nebudete zadávat dotazy do vyhledávače, nebo chatbota. Rovnou požádáte Copilota a on vám pomůže vyřešit daný problém.

Analýza příchozího e-mailu: Kolikrát jsem řešil, že bych ocenil nějaké krátké shrnutí hlavních myšlenek, nebo rovnou dát odpověď na několik základních otázek, případně sepsat i nějakou obecnou odpověď. To není nějaká lenost, to je šetření drahocenného času, který trávíme administrativou.

Ink Enywhere: Použití digitálního pera přímo na tabletu je zajímavá možnost pro běžného uživatele. Stačí napsat jednoduchou rovnici a Copilot vám vše spočítá a ještě přidá hezký vizuální graf. Dovedu si představit, že sedím někde na schůzce a rovnou vyřeším nějaký task, které se teprve řeší teoreticky.

Personalizované odpovědi: Bing si bude pamatovat předchozí chaty a může tak nabídnout personalizované odpovědi. Pokud to správně chápu, tak by to byl obrovský rozdíl proti chatGPT, kde si naopak po určité době nepamatuje GPT nic. Zejména u složitějších témat je to velký problém.

Copilot Lab: Možnost sdílení či třídění dobrých promptů. To je určitě zajímavá možnost, jak komunikaci s chatboty více začlenit do běžné práce. Řešil jsem v nedávné době, že většina firem (ani těch technologických) neví, jak chatboty využívat pro zvýšení produktivity. Možná je tohle další krok vpřed.

Textové příkazy: Stačí přidat dokument a např. vlastní poznámky. Copilot vám vytvoří celý text v podobě draftu. Z poznámek je také možné udělat celou Powerpoint prezentaci.

Analýza dokumentů: Stačí otevřít excel s daty a zeptat se na potřebné informace. Např: Vyber mi klíčové business ukazatele a udělej mi souhrn výsledků.

Live meeting: Můžete si nechat vytvořit souhrn z proběhlého živého meetingu. Můžete dostat zprávu se souhrnem hlavních bodů (transcript), i když jste na meetingu nebyli.

Prediktivní analýza: Můžete zadat kvartální výsledky a můžete dát pokyn Copilot, aby vytvořil predikci a vypíchnul případná rizika. Zajímavý nástroj pro business inteligence a management.

FAQ

Rozdíly mezi verzí Copilot v rámci Windows a plnohodnotnou verzí Microsoft 365 Copilot?

Hlavní rozdíly mezi verzí Copilot v rámci Windows a plnohodnotnou verzí Microsoft 365 Copilot jsou:

Copilot ve Windows je integrován na ploše a je k dispozici přes klávesovou zkratku Win+C. Podporuje pouze základní funkce jako pomoc při úkolech a jednoduché otázky a odpovědi.

Microsoft 365 Copilot nabízí komplexnější zkušenost s asistentem přístupným přes ikonu Copilot v rámci Microsoft 365 aplikací. Komunikace probíhá prostřednictvím Microsoft 365 Chatu.

Copilot ve Windows je zdarma, Microsoft 365 Copilot stojí 30 dolarů měsíčně na uživatele.

Microsoft 365 Copilot analyzuje a vyhledává informace v kompletních datech uživatele uložených v Microsoft 365 i na webu, Copilot ve Windows ne.

Microsoft 365 Copilot přináší pokročilé funkce napříč aplikacemi Microsoft 365 jako Word, Excel, PowerPoint atd., Copilot ve Windows pouze základní pomoc.

Microsoft 365 Copilot nabízí lepší ochranu dat, dodržování předpisů a zodpovědné použití umělé inteligence s ohledem na firemní prostředí.

Je možné používat Copilot ve Windows i s Microsoft 365 Copilotem současně?

Ano, je možné používat Copilot ve Windows a Microsoft 365 Copilot současně. Obě verze Copilot mají své vlastní funkce a oblast použití.

Copilot ve Windows bude integrován přímo do systému Windows a bude k dispozici pro běžné denní úkoly, jako je například organizace souborů, vyhledávání informací apod.

Microsoft 365 Copilot se naopak zaměřuje na podporu produktivity a práce s daty uloženými v Microsoft 365. Je integrován do klíčových aplikací jako Word, Excel, Outlook atd.

Uživatelé tak mohou využívat jednoduché funkce Copilot ve Windows pro běžné činnosti a současně používat pokročilé možnosti Microsoft 365 Copilot pro svou práci v rámci Microsoft 365 prostředí.

Obě verze budou spolupracovat a navzájem se doplňovat. Uživatel bude mít k dispozici asistenční možnosti Copilot bez ohledu na to, zda pracuje v rámci Windows nebo Microsoft 365 aplikací. Jedná se o konzistentní zkušenost s Copilotem napříč produkty Microsoftu.

Jaké jsou pokročilé možnosti Microsoft 365 Copilotu v aplikacích jako Word nebo Excel?

Ve Wordu:

 • Žádat Copilot o shrnutí dokumentu.
 • Nechat si přepsat kopilotem část textu a vybrat si styl (neutrální, kasuální apod.).
 • Generovat tabulku z kopie.

V Excelu:

 • Pomoc s analýzou a formátováním dat, extrakcí poznatků.
 • Vytváření grafů, pokročilé analytické nástroje.
 • Generovat predikce na základě dat.

V Outlooku:

 • Shrnutí dlouhých emailových konverzací.
 • Návrhy odpovědí, schůzek, úkolů.
 • Sledování místností z účasti na Teams schůzce.

V OneNote:

 • Shrnutí obsahu.
 • Pomoc s formátováním a úpravami textu.

Rozdíl mezi chatGPT a Microsoft 365 Copilot

ChatGPT, vyvinutá společností OpenAI, je technologie zaměřená na zpracování přirozeného jazyka, jejímž úkolem je odpovídat na otázky a umožňovat konverzaci. Tato technologie je založena na generativním předem natrénovaném transformátoru (GPT) a byla vycvičena na obrovském objemu dat.

ChatGPT je dostupná jako rozhraní API, což umožňuje jeho integraci do různých aplikací. Jeho hlavním cílem je napodobit lidskou konverzaci a reagovat na otázky či komentáře uživatelů.

Na druhé straně, Microsoft 365 Copilot představuje specifickou implementaci ChatGPT, integrovanou do aplikací Microsoft 365. Copilot využívá potenciál velkých jazykových modelů a je propojen s daty v Microsoft Graphu a s aplikacích Microsoft 365.

Nabízí uživatelům personalizovanou pomoc a doporučení pro různé úkoly a aktivity v rámci aplikací Microsoft 365. Díky využívání kontextu dat v Microsoft 365 je Copilot schopen poskytovat relevantní asistenci a návrhy, čímž má za cíl zvyšovat produktivitu uživatelů a poskytovat přizpůsobenou pomoc při plnění úkolů.

Závěr a můj pohled

Zatím nechci být přehnaně optimistický, ale vypadá to velmi zajímavě. Samozřejmě se ukáže, jak nástroj reálně funguje po spuštění do živého provozu a kolik bugů se záhy objeví.

Například zkušenost s čerstvými Windows (vzpomeňme na Vista) většinou nebyla moc dobrá a různé chyby se ladily i několik měsíců až let poté 🙂 Takže já bych byl v hodnocení zatím opatrný.

Pokud by se potvrdila jen polovina daných slibů, přesto by to byla naprostá pecka a v podstatě se nám tady odhaluje, jaká je budoucnost (nejen) kancelářské práce na počítači.

Tento souhrn nástrojů by hravě strčil do kapsy celý Google Bard, chatGPT, Claude, Midjourny, apod.

Pokud by se to povedlo, určitě bych zvážil přechod z Google produktů na Microsoft 🙂

Jakmile to bude možné, dám dohromady první ukázky reálného použití v praxi.

Jaký je váš názor na Copilot? Dejte mi vědět do komentáře.

Obsah článku

Líbí se Vám obsah?

Odebírejte Newsletter, ať vám nic neunikne.

Odebírejte novinky ze světa AI

Chcete-li se přihlásit k odběru tohoto blogu a dostávat upozornění na nové příspěvky e-mailem, zadejte svou e-mailovou adresu.

Sledujte mě na sítích.

Odběr novinek AI

Odebírejte novinky ze světa AI

Chcete-li se přihlásit k odběru tohoto blogu a dostávat upozornění na nové příspěvky e-mailem, zadejte svou e-mailovou adresu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články